W co się bawić w domu - kilka sposobów na nudę

udostępnij:

Kiedy masz wolny dzień, maluch nieustannie domaga się twojej uwagi. Za oknem kiepska pogoda, a ty kompletnie nie wiesz, jak zorganizować mu czas? W czasie deszczu dzieci nie muszą się nudzić! Przedstawiamy pomysły na wesołą i kreatywną zabawę w domu.

W poszukiwaniu ukrytego talentu

Już od najmłodszych lat dzieci powinny zdobywać umiejętności manualne. Jeżeli twojemu dwuletniemu maluchowi nie wychodzi jeszcze trzymanie kredki czy ołówka, zachęć go do niekonwencjonalnego rysowania. Kto powiedział, że nie można tworzyć za pomocą rączek? Świetną zabawą jest rysowanie palcem po zaparowanej szybie czy tworzenie wzoru na talerzu z kolorową posypką lub cukrem.

Jeszcze większą radość sprawisz dziecku, gdy pozwolisz mu zaangażować w malowanie całe ciało. Ułóżcie na podłodze duży karton i namalujcie wspólnie pierwszy obraz. Odciśnięte kolorowe łapki i stópki będą nie tylko pamiątką, ale również ciekawą dekoracją dziecięcego pokoiku. Jeśli obawiasz się, że po takim artystycznym szaleństwie, nie rozpoznasz swojego dziecka, zainwestuj w specjalne farby do malowania palcami – łatwo się zmywają.

Twój trzyletni maluch nudzi się podczas kąpieli? To świetne miejsce, by rozwijać jego plastyczne zdolności. Podaruj mu specjalne mazaki do rysowania po płytkach łazienkowych. Gotowe obrazki znikają szybko pod strumieniem wody. Zaznacz jednak, że te czarodziejskie flamastry dla dzieci działają tylko w łazience.

Jeśli dziecko uwielbia małe figurki i zabawki, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać je samodzielnie. Za materiał może posłużyć nam plastelina lub modelina. Jeszcze lepiej, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, sprawdza się ciastolina – nie brudzi, rozpuszcza się w wodzie z mydłem i jest bardziej miękka od zwykłej plasteliny. Malutkie zwierzątka możecie wyrzeźbić również za pomocą domowego ciasta. Wystarczy szklanka mąki, pół szklanki soli i woda. Masa powinna być na tyle miękka, by nie lepiła się do małych paluszków dziecka. Po jakimś czasie ciasto stwardnieje, a twój maluch będzie miał kolejną zabawkę, i to własnego autorstwa!

Nie siedź w miejscu

Dla rozbrykanych dzieciaków czasem nie ma nic gorszego, niż cały dzień spędzony w domu. Tym najmłodszym sprawisz radość najprostszymi zabawami. Polecamy jazdę na koniku (na kolanach u mamy lub taty), grę w łapki, burzę na statku (leżysz na plecach, dziecko siedzi na twoim brzuchu; w pewnym momencie zaczynasz kołysać mocno swoim ciałem; maluch trzyma twoje ręce, które są dla niego sterem).

W ramach ćwiczeń koordynacji ruchowej możecie zagrać w piłkę (najlepiej pluszową, jak najbardziej miękką i lekką) lub wspólnie napompować i odbijać balonik. Pobawcie się w „odbijanie na zawołanie” – najpierw tylko rączkami, potem głową, nogą itd.

Zarówno dwulatki, jak i starsze dzieci, kochają brykać. Pomogą im w tym wesołe gadżety, takie jak wielofunkcyjna miska do zabawy, skaczący tygrysek czy gimnastyczny słoń. Taka zabawa pochłonie dziecko na długie godziny, a ty w tym czasie będziesz mieć chwilę tylko dla siebie. Czy to nie wspaniałe?

 

Poleć

"Poznawanie liczb, figur i alfabetu z wykorzystaniem iPada"

podaj adres e-mail odbiorcy
podaj swój e-mail

O nas

Piszemy o ciekawych, rodzinnych miejscach twórczego spędzania czasu, nowościach edukacyjnych
dla dzieci, pomysłach na
kreatywną zabawę.
Podpowiadamy gdzie
wyjechać z dziećmi i jakie
zajęcia dodatkowe wybrać… więcej »

Dodaj miejsce przyjazne

Odkryłaś nowe miejsce zabaw dla dzieci?

Prowadzisz kawiarnię, klub malucha?

Wiesz gdzie zorganizować urodziny dziecka?

Znasz piękne miejsce na spacer?

Chcesz się nim podzielić ?

© Miejsca Przyjazne 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone.